Informacje

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Policyjna akcja Niechronieni Uczestnicy Ruchu Drogowego

Policjanci prowadzili na drogach wzmożone działania kontrolne, w ramach akcji pn. „Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego”. Funkcjonariusze szczególną uwagę zwracali na osoby poruszające się pieszo, rowerzystów i kierujących skuterami oraz motocyklami.

18 października 2016 r. w godzinach 6.00- 22.00 policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Piotrkowie Trybunalskim na terenie miasta i powiatu prowadzili działania dotyczące niechronionych uczestników ruchu drogowego.
Niechronieni uczestnicy, w przeciwieństwie do kierowców i pasażerów samochodów, pozbawieni są jakiejkolwiek ochrony. Przy zderzeniu z pojazdem poruszającym się nawet z niewielką prędkością, są narażeni na duże niebezpieczeństwo utraty zdrowia, a nawet życia.
Funkcjonariusze szczególną uwagę zwracali na  poruszanie się pieszych na odcinkach dróg bez wydzielonych chodników, przechodzenie pieszych w miejscach niedozwolonych i niebezpiecznych cz też prawidłowe oświetlenie rowerzystów i właściwe przekraczanie przez nich jezdni.

Tylko podczas jednodniowych policyjnych działań mundurowi wylegitymowali 38 pieszych. Wobec 23 osób nałożyli mandaty karne za przekraczanie jezdni w miejscach niedozwolonych. Nierozwaga tych osób mogła mieć bezpośredni wpływ na ich bezpieczeństwo. 13 osób spośród skontrolowanych pouczono a nao uka 2 osoby skierowano wnioski do sądu o ukarani. Ponadto policjanci ujawnili 2 rowerzystów, którzy nie mieli właściwego wyposażenia jednośladu. Również zostali ukarani mandatami karnymi. Podczas trwającej akcji funkcjonariusze wylegitymowali też 26 kierujących pojazdami, z których aż 22 osoby zostały ukarane mandatami za przekroczenie prędkości w obszarze przejść dla pieszych a 4 osoby pouczono.
Policja apeluje do niechronionych uczestników ruchu drogowego o stosowanie elementów odblaskowych oraz używanie kasków w czasie jazdy na rowerze. Pamiętajmy, że odblaski poprawiają naszą widoczność nie tylko na jezdni. Przypomina o rozwadze i rozsądku podczas jazdy. Funkcjonariusze podczas prowadzonych akcji nie stosują żadnej taryfy ulgowej. Wszystko w trosce o bezpieczeństwo niechronionych uczestników ruchu drogowego.
Pieszy, który ma na sobie ubranie w szaro-czarnych kolorach i nie posiada na wierzchniej odzieży elementów odblaskowych, dostrzegany jest przez kierowcę z dużym opóźnieniem. Stosowanie elementów odblaskowych w różnej formie - zawieszki, opaski, kamizelki, torby na zakupy z elementami odblaskowymi, zwiększają szansę pieszego na uniknięcie potrącenia w czasie złej widoczności. Prawidłowo noszone odblaski powinny być umieszczone w takim miejscu, aby znalazły się w polu działania świateł samochodowych i były zauważalne dla kierujących nadjeżdżających z obu kierunków (z tyłu i z przodu). Dopilnujmy również aby nasze dzieci nosiły elementy odblaskowe!

 

Powrót na górę strony