Informacje

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Sytuacja kryzysowa w Magdalence

Poniedziałek rozpoczyna się na stanowisku kierowania w piotrkowskiej jednostce Policji anonimowym zgłoszeniem. W Magdalence w gminie Rozprza, na terenie opuszczonej posesji mogą znajdować się osoby zajmujące się produkcją materiałów wybuchowych lub innych zabronionych substancji. Tak zaczyna się scenariusz ćwiczenia podjętego przez policjantów, funkcjonariuszy straży pożarnej, przedstawicieli sanepidu, inspektoratu weterynarii, którzy stanęli ramię w ramię by wyeliminować zagrożenia. Współdziałanie służb odbyło się w ramach corocznych ćwiczeń zorganizowanych przez Powiatowy Zespół Zarządzania Kryzysowego.

5 czerwca 2023 roku kwadrans przed godziną 10.00 oficer dyżurny Komendy Miejskiej Policji w Piotrkowie Trybunalskim odbiera telefon. Od anonimowego rozmówcy otrzymuje informację, że na terenie opuszczonych posesji w Magdalence mogą znajdować się materiały wybuchowe.Natychmiast reaguje wysyłając we wskazane miejsce policyjny patrol, który potwierdza , że na terenie jednego z opuszczonych budynków znajduje się przedmiot przypominający ładunek wybuchowy. W krótkim czasie do Magdalenki dociera grupa rozpoznania minersko-pirotechnicznego i okazuje się, że to atrapa bomby, ale policjanci ujawniają nielegalną produkcję środków narkotycznych. Dodatkowe siły policyjne, funkcjonariusze ds. Narkotyków z wydziału kryminalnego, przewodnik z psem służbowym zaczynają swoje czynności. Scenariusz przewiduje kolejne zagrożenie. Na terenie budynków ukrywające się przed policją osoby podpalają pomieszczenia. Policyjny pies tropiący doprowadza swojego przewodnika do samochodu, w którym schowali się sprawcy. Rozpoczyna się pościg, podczas którego samochód sprawców wypada z drogi i wpada do rzeki. Policjanci ruchu drogowego po pościgu pieszym zatrzymują jednego ze sprawców. Do akcji wkraczają funkcjonariusze straży pożarnej gasząc pożar i ratując zakleszczonego w samochodzie drugiego z podejrzewanych. Szereg czynności wykonuje oficer dyżurny powiadamiając Powiatowy Zespół Zarządzania Kryzysowego o tym, że mogło dojść skażenia pobliskiego wodociągu bliżej nieokreśloną substancją. Wszystkie służby współdziałają by zapobiec pojawiającym się zagrożeniim Sytuacja kryzysowa zostaje opanowana.

Wdrożenie procedur reagowania, zapewnienie prawidłowego obiegu informacji oraz szybka reakcja na zgłoszenie to tylko część policyjnych zadań.Dzięki takim ćwiczeniom mundurowi są coraz lepiej przygotowani do realnych zagrożeń.

Dagmara Mościńska

Powrót na górę strony