Informacje

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Odpowiedzą za kradzieże z włamaniem

Piotrkowscy policjanci zatrzymali dwóch młodych mężczyzn podejrzanych o kradzieże z włamaniem do domów na terenie powiatu piotrkowskiego i tomaszowskiego. Ustalili też, że związek z tą sprawą może mieć nieletni. Za kradzież z włamaniem grozi do 10 lat więzienia.

14 listopada 2019 roku policjanci z Wydziału Patrolowo-Interwencyjnego piotrkowskiej komendy jadąc ulicą Litewską zauważyli volkswagena golfa. Siedzieli w nim 18- i 19-latek znani funkcjonariuszom z konfliktów z prawem. Przy aucie stał również nastoletni chłopiec. Na widok mundurowych wszyscy zaczęli się nerwowo zachowywać. Policjanci podjęli decyzję o ich skontrolowaniu. W ich samochodzie funkcjonariusze znaleźli przedmioty mogące pochodzić z kradzieży. Podejrzenia policjantów potwierdziły się. Znaleziona biżuteria, zegarek, pieniądze oraz alkohol pochodziły z kradzieży z włamaniem do domów jednorodzinnych na terenie powiatów piotrkowskiego i tomaszowskiego. Policjanci ustalili, że cała trójka miała związek z tymi przestępstwami. Do pierwszego włamania doszło 13 listopada 2019 roku. Pod nieobecność domowników, sprawcy dostali się do budynku mieszkalnego wyważając drzwi tarasowe. Ich łupem padł sprzęt elektroniczny, elektronarzędzia oraz sprzęt gospodarstwa domowego. Wartość strat oszacowano na ponad 3 tysiące złotych. 14 listopada 2019 roku ci sami sprawcy włamali się do domu w jednej z miejscowości w powiecie tomaszowskim. Skradziono wówczas biżuterię, karafkę z alkoholem oraz pieniądze. Wartość strat oszacowano na ponad 14 tysięcy złotych. Dzięki czujności policjantów sprawcy zostali zatrzymani już kilka godzin od popełnienia przestępstwa. Zatrzymani usłyszeli zarzuty kradzieży z włamaniem. 18- i 19-latek zostali objęci policyjnym dozorem. Za kradzież z włamaniem grozi kara nawet do 10 lat pozbawienia wolności. O losie 15-latka zdecyduje sąd rodzinny. Policjanci odzyskali część skradzionego mienia, które niebawem powróci do właścicieli.

Policja ostrzega!

Od dawna policjanci z Komendy Miejskiej Policji w Piotrkowie Trybunalskim uczulają społeczeństwo na zagrożenie jakim jest kradzież z włamaniem. Zadbajmy o bezpieczeństwo by nie paść ofiarą przestępczej działalności. Funkcjonariusze na spotkaniach z mieszkańcami informują, że najskuteczniejszym sposobem uniknięcia tych przestępstw jest przestrzeganie kilku podstawowych zasad prewencyjnych. Przypominają, że wychodząc z domu zawsze należy sprawdzić czy drzwi i okna są zamknięte, apelują o nie zostawianie w domu gotówki, biżuterii, szczególnie jeśli wyjeżdżamy na dłuższy czas. Nie wystawiajmy w oknach przedmiotów, które mogą być łatwym łupem dla sprawcy. Niewiedza na temat znajdującego się w środku mienia, może złodzieja zniechęcić. Pamiętaj, aby nie zachęcać złodzieja. Sprawcy dostają się do domów przez okna lub balkon. Ich łupem padają najczęściej pieniądze i biżuteria. Do kradzieży dochodzi zazwyczaj pod nieobecność domowników, w godzinach popołudniowych i wieczornych, rzadziej w nocy. Swój dom możesz zabezpieczyć wykorzystując:

zabezpieczenia mechaniczne:

- zamek – dobrej, profesjonalnej firmy to połowa sukcesu przy zabezpieczeniu wejścia, zawsze należy montować minimum dwa zamki różnych producentów. Warto zastosować nietypowe i zróżnicowane zamki.

- drzwi do wnętrza obiektu muszą być prawidłowo osadzone, ich konstrukcja powinna uniemożliwić wyłamanie i wyważenie

- okna – mogą być zabezpieczone dodatkowo zewnętrznymi roletami aluminiowymi. Można zamontować też kraty, które z pewnością utrudnią zadanie włamywaczom.

zabezpieczenia elektroniczne:

- system nadzoru wizyjnego – pozwoli na obserwację poszczególnych pomieszczeń i osób przebywających na terenie obiektu

- monitoring profesjonalny - montaż kamer na obiekcie i wokół niego pozwoli skutecznie odstraszyć złodzieja

- system sygnalizacji włamania i napadu – musi być tak dobrany aby mógł szybko powiadomić ochronę fizyczną o próbie wtargnięcia na obiekt

W działaniach profilaktycznych stróże prawa mówią społeczeństwu o możliwości korzystania z Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa, a także o zgłaszaniu dzielnicowemu wszelkich niepokojących sygnałów wzbudzających niepokój mieszkańców w omawianym zakresie. Mogą to być obce samochody, nieznane nam osoby wchodzące na podwórko, czy niecodzienne sytuacje w okolicy miejsca zamieszkania. Policjanci radzą by o dłuższym wyjeździe informować rodzinę lub sąsiadów z prośbą o zwrócenie uwagi na opuszczane domostwa. Pomyśl wcześniej i zabezpiecz własny dom, a unikniesz włamania.

Powrót na górę strony