Informacje

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Spotania z młodzieżą

,, Narkotyki, dopalacze i inne współczesne uzależnienia" – to temat przewodni cyklu szkoleń, skierowanych do uczniów szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych z terenu miasta.

24 września 2018 roku w Miejskim Ośrodku Kultury w Piotrkowie Trybunalskim odbył się cykl szkoleń, w ramach programu ,, Bezpieczne Miasto 2018" pod nazwą ,, Narkotyki, dopalacze i inne współczesne uzależnienia". Szkolenia odbyły się w trzech etapach z podziałem na grupę dzieci ze szkół podstawowych, następna grupa to uczniowie gimnazjum i wreszcie trzecia grupa szkoleniowa, w której znalazła się młodzież ponadgimnazjalna. Akcja przeprowadzona została przez Pana Arkadiusza Bazelaka, psychologa z Fundacji Promocji Zdrowia Psychicznego i Somatycznego Vis Salutis z siedzibą w Łodzi, we współpracy z policjantami: dzielnicowymi i profilaktykami z piotrkowskiej komendy. Dzieci i młodzież wysłuchały najważniejszych informacji dotyczących zagrożeń dla życia i zdrowia, jakie niesie ze sobą sięganie po środki narkotyczne. Dużą część prelekcji poświęcono dopalaczom, które ze względu na nieznany skład chemiczny, poddawany ciągłym modyfikacjom, stanowi bardzo poważne zagrożenie. Nigdy nie wiadomo jak dany organizm zareaguje na taką substancję. Policjanci w przypadku najmłodszych słuchaczy apelowali o to by nie przyjmować od nieznajomych żadnych cukierków, żelków, nawet jeśli ich kolorowe papierki mają niewinny wygląd. Niebezpieczne substancje mogą być też ukryte pod postacią naklejek, tzw. ,, tatuaży". Ciekawość dzieci może doprowadzić do negatywnych w skutkach zatruć. Starsi uczniowie zostali ostrzeżeni przez policjantów przed zakupami internetowymi dotyczącymi ofert sprzedaży proszków, kadzidełek, mieszanek ziołowych. Takie propozycje przyciągają małoletnich gwarancją ,, dobrej zabawy", która niestety może skończyć się utratą zdrowia a nawet życia. Wśród tematów współczesnych zagrożeń poruszonych przez profilaktyków znalazł się internet. Korzystanie ze stron ,,www" wpisało się na stałe w nasze codzienne życie. Dzieci i młodzież nie tylko w szkole ale też w czasie wolnym korzystają z jego zasobów, niejednokrotnie do końca nie zdając sobie sprawy o niebezpieczeństwach jakie ze sobą niesie. Jak bezpiecznie korzystać z internetu opowiadali profilaktycy z piotrkowskiej komendy. Policjanci apelowali do młodzieży o czujność w zawieraniu internetowych znajomości, zachowanie szczególnej ostrożności podczas zakładania kont na portalach społecznościowych.

Podsumowując informacje zawarte w pogadankach z dziećmi i młodzieżą o zagrożeniach płynących ze współczesnych uzależnień prowadzący poprosili opiekunów o zwrócenie uwagi na powody dla których podopieczni sięgają po substancje psychoaktywne lub tracą kontakt z rzeczywistością ,, tonąc" w wirtualnym świecie. Te powody to najczęściej :

 

- chęć zaspokojenia ciekawości,

- lęk przed wykluczeniem z grupy

- chęć pokonania nieśmiałości w relacjach z rówieśnikami

- czy wreszcie chęć odreagowania porażki, stresu

 

To od nas , dorosłych zależy czy przekażemy naszym podopiecznym właściwe wartości by powody dla których sięgają po używki mogły być zastąpione w inny sposób. Sport, muzyka, zajęcia artystyczne czy harcerstwo pozwolą pokonać nieśmiałość i zbudować dobre relacje z grupą rówieśniczą a także rozładują stres. Częste rozmowy z dziećmi i młodzieżą na niepokojące ich tematy, mówienie o negatywnych skutkach uzależnień, może być gwarancją uniknięcia niebezpiecznych sytuacji.

W szkoleniach wzięło udział 600 uczniów, uczestnikami byli również ich opiekunowie. Organizatorami całego przedsięwzięcia była Komenda Miejska Policji w Piotrkowie Trybunalskim oraz Urząd Miasta.

Powrót na górę strony