Informacje

Strona znajduje się w archiwum.

Piotrkowscy dzielnicowi- odwaga i empatia, to ich wyróżnia!

Służba dzielnicowych to odpowiedzialny i społecznie potrzebny kontakt ze społecznością. Aby pokazać ich pracę trzeba powiedzieć o obowiązkach służbowych i zadaniach opartych na programie „Dzielnicowy bliżej nas” czy też aplikacji mobilnej „Moja komenda”. Uchylając rąbka tajemnicy powiemy o ich zainteresowaniach i osiągnięciach poza służbą. Okazuje się, że kilku z nich ma się czym pochwalić.

Formuła funkcjonowania służby dzielnicowych wpisuje się w program „Dzielnicowy bliżej nas” wraz z funkcjonującą od września 2016 roku Krajową Mapą Zagrożeń Bezpieczeństwa co stanowi spójny system zbliżający Policję do społeczeństwa. W tym właśnie systemie szczególną rolę odgrywają dzielnicowi. Ich obecność w przydzielonych rejonach służbowych jest znacznym ułatwieniem w kontaktach z mieszkańcami małych lub większych społeczności. Służba ta realizuje również prewencję kryminalną i procedurę dotyczącą „Niebieskiej karty”. Dzielnicowi są obecni w zespołach interdyscyplinarnych w gminach jak również współpracują z innymi jednostkami policji oraz instytucjami, samorządami lokalnymi i placówkami oświatowymi. Zakres ich obowiązków rozszerza się wraz ze zmieniającą się porą roku. W okresie letnim niektórzy dzielnicowi pełnią służbę w komisariacie wodnym w Bronisławowie. Jednym z głównych zadań funkcjonariuszy jest dbanie o bezpieczeństwo osób zarówno pływających łódkami jak i kąpiących się. Cechuje ich odpowiedzialność i doświadczenie poparte licznymi szkoleniami i zdobytą wiedzą w tym zakresie. Z kolei w okresie zimowym do priorytetowych zadań dzielnicowych należą kontrole miejsc szczególnie zagrożonych. Mając doskonałe rozpoznanie w terenie docierają do miejsc, które  są ogromnym zagrożeniem dla życia i zdrowia samotnych, bezdomnych osób. Na bieżąco kontrolują pustostany, piwnice, altany, dworce, czasem też klatki schodowe domów wielorodzinnych. Im niżej na zewnątrz spada słupek rtęci, tym większą trzeba wykazać czujność. Uświadamiają tym osobom obecność zagrożenia oraz starają się nakłonić ich do skorzystania z pomocy, jaką oferują wyspecjalizowane instytucje.

Rewir dzielnicowych z Wydziału Prewencji Komendy Miejskiej Policji w Piotrkowie Trybunalskim
to 12 rejonów służbowych gdzie w codziennej służbie dzielnicowi realizują swoje zadania. Do tego dodać należy dzielnicowych w czterech komisariatach na terenie powiatu. Policjanci pełnią też dyżury w punktach przyjęć interesantów.
Ich staż służby jest zróżnicowany: Czternastu policjantów nie przekroczyło 10 lat służby, dziewięciu ma staż od 10 – 20 lat, a trzech ma na swoim koncie ponad 20 lat pracy. Większość stanowią policjanci w korpusie aspirantów, a sześciu to korpus podoficerów.

Dzielnicowi są zawsze i wszędzie- po prostu na wyciągnięcie ręki.
Aplikacja „Moja Komenda” umożliwia wyszukanie każdego dzielnicowego w Polsce. Aby to zrobić wystarczy wpisać np. własny adres zamieszkania, a aplikacja odnajdzie funkcjonariusza, który dba o nasz rejon zamieszkania oraz pokaże, w której jednostce on pracuje. Dzielnicowych możemy wyszukać także po ich imieniu lub nazwisku. Wyszukiwarka dzielnicowych działa w trybie offline. Użytkownik nie musi mieć dostępu do Internetu, aby odnaleźć swojego dzielnicowego. „Moja Komenda” dostępna jest na telefony z Androidem i na iOS. Usługa jest bezpłatna.


Mimo tylu obowiązków wielu dzielnicowych ma swoje hobby i zainteresowania. Dominuje sport (piłka nożna, sporty zimowe, wędkarstwo, motoryzacja, książka i film). Jak mówią „wszystko po to, aby odreagować stres i naładować akumulatory”. Dzisiaj niektórzy dzielnicowi pochwalili się sukcesami zawodowymi, inni ujawnili swoje hobby.   

Jako pierwszą przedstawiamy jedyną kobietę wśród dzielnicowych:

st. sierż. Karolina Banaszczyk, dzielnicowa z Komisariat Policji w Gorzkowicach (5 lat służby)
Pani Karolina interesuje się muzyką klasyczną i rockową. Gra w orkiestrze OSP Ręczno na saksofonie, ponadto jest strażakiem ochotnikiem w OSP Ręczno.

mł. asp. Mariusz Gal, rejon służbowy nr 8 (od 10 lat w służbie)
Interesuje się ratownictwem medycznym i wodnym. Posiada przeszkolenia w tym zakresie. W okresie letnim często pełni służbę w komisariacie wodnym w Bronisławowie dbając o bezpieczeństwo osób wypoczywających. Ale znajduje też czas na swoje wyjątkowe hobby poza służbą. Aspirant Gal interesuje się pszczelarstwem. Ma własna pasiekę. Należy do Regionalnego Koła Pszczelarzy w Piotrkowie Trybunalskim. W roku 2015 został odznaczony przez Zarząd brązową odznaką zasłużonego pszczelarza.

mł. asp. Piotr Stępień, rejon służbowy nr 6  (10 lat w służbie) 
Jego hobby to sporty walki i strzelectwo sportowe. W 2006 roku zajął I miejsce w Powiatowych Zawodach w Strzelaniu Indywidualnym LOK.


Dwóch policjantów zawalczyło o Dzielnicowego  Roku

asp. Adam Czogała, rejon służbowy nr 12 ( pond 13 lat w służbie),
W roku 2009 zajął I miejsce w zawodach Dzielnicowy Roku na szczeblu wojewódzkim,
 

mł. asp Artur Orziński, rejon służbowy nr 2 (10 lat w służbie)
W roku 2016 zajął V miejsce jako Dzielnicowy Roku na szczeblu wojewódzkim.

Od 1 lutego 2017 roku w rewirze dzielnicowych podejmie służbę policjantka, która wyróżnia się szczególnymi osiągnięciami w zakresie pełnienia służby patrolowej. Posiada duża wiedzę zawodową co udowodniła wygrywając konkurs na to stanowisko.