Informacje

Uważajmy na dzieci, osoby starsze i zwierzęta podczas upałów

Policja apeluje o szczególną ostrożność w czasie wysokich temperatur. Nawet jeśli wydaje się, że załatwienie sprawy zajmie tylko chwilę, nie pozostawiajmy dzieci, osób starszych ani zwierząt w zamkniętych pojazdach.

Wysokie temperatury w połączeniu z pośpiechem, brakiem rozsądku i wyobraźni mogą prowadzić do poważnych konsekwencji. Nawet krótki czas spędzony w zamkniętym samochodzie może być niebezpieczny. W upalne dni wnętrze samochodu nagrzewa się znacznie szybciej i osiąga dużo wyższe temperatury niż otoczenie, co może prowadzić do udaru cieplnego, omdlenia, a w skrajnych przypadkach nawet do śmierci. Pamiętajmy, że dzieci są szczególnie narażone na niebezpieczeństwa związane z pozostawieniem w zamkniętym samochodzie, ponieważ ich organizmy nagrzewają się szybciej niż dorosłych. W ciągu kilku minut temperatura w samochodzie może wzrosnąć do poziomu zagrażającego życiu. Podobnie osoby starsze, zwłaszcza te z problemami zdrowotnymi, mogą szybko doświadczyć udaru cieplnego lub innych poważnych problemów zdrowotnych. Zwierzęta również nie powinny być pozostawiane w samochodach podczas upałów. Psy i koty nie potrafią efektywnie regulować swojej temperatury ciała, co oznacza, że mogą bardzo szybko przegrzać się i doznać udaru cieplnego. Nawet przy uchylonych oknach, temperatura wewnątrz pojazdu może osiągnąć niebezpieczny poziom w ciągu kilku minut. Aby zapobiec tragediom, przypominajmy naszym bliskim, szczególnie osobom starszym, aby w godzinach największego nasłonecznienia pozostawały w domach lub w cieniu. Ważne jest także, aby dbać o odpowiednie nawodnienie organizmu podczas upałów. Mandat karny w wysokości 500 złotych to najmniejsza konsekwencja, a brak rozwagi i pośpiech mogą doprowadzić do tragedii.

Nie bądźmy obojętni. Jeśli zauważymy zamknięte w samochodzie dziecko, osobę starszą lub zwierzę, natychmiast reagujmy. W pierwszej kolejności zadzwońmy na numer alarmowy 112. Pamiętajmy, że policjanci, widząc zagrożenie życia, mogą podjąć wszelkie środki, w tym wybicie szyby, aby uratować uwięzioną osobę lub zwierzę. Troska o bezpieczeństwo naszych bliskich i zwierząt w czasie upałów jest niezwykle ważna. Unikajmy pozostawiania ich w zamkniętych pojazdach, nawet na krótką chwilę, i reagujmy, gdy widzimy zagrożenie. Dzięki temu możemy zapobiec tragediom i chronić życie tych, którzy są najbardziej narażeni na skutki wysokich temperatur.

asp. szt. Izabela Gajewska

Powrót na górę strony