Informacje

Uważaj, zabezpieczaj, zapobiegaj – wiosna na ogródkach działkowych

Dłuższe dni oraz ciepłe temperatury zachęcają użytkowników ogródków działkowych do spędzania czasu w ogrodach. Zaangażowani pielęgnacją roślin czy pracami na działce nie zapominajmy o odpowiednim zabezpieczeniu swojego mienia. Odpowiednie zabezpieczenie narzędzi i sprzętu, czy reakcja na podejrzane osoby pozwoli uchronić się od przykrych zdarzeń.

Piotrkowscy policjanci podczas codziennej służby odwiedzają użytkowników ogródków działkowych, aby przypominać w jaki sposób zabezpieczyć swoje mienie, na co zwracać uwagę i zachęcają, aby niepokojące zdarzenia od razu zgłaszać służbom.

  • Pamiętajmy aby wychodząc z altany czy domku dokładnie go zabezpieczyć, a pozostawione cenne rzeczy schować tak, aby nie były widoczne przez okna.

  • Podczas przyjazdu na działkę pamiętajmy też aby nie pozostawiać toreb czy telefonów komórkowych w łatwo dostępnych miejscach.

  • Pod żadnym pozorem nie zostawiajmy kluczy pod wycieraczką, czy w donicy. Pamiętajmy, że niejednokrotnie amatorzy cudzego mienia obserwują otoczenie, w którym chcą dopuścić się przestępstwa.

  • Jeżeli posiadamy cenne rzeczy w domku działkowym, przygotujmy listę posiadanych rzeczy. Możemy też zrobić zdjęcia oraz opisać cechy szczególne. W przypadku włamania łatwiej będzie rozpoznać i udowodnić, że przedmioty są naszą własnością.

  • Pamiętajmy, że sąsiedzka pomoc jest również nieoceniona. Dlatego też zwracajmy uwagę na osoby obce, które chodzą na terenie ogródków. Rozmawiajmy z sąsiadami, a jeżeli mamy podejrzenie, że ktoś obcy obserwuje naszą działkę poprośmy sąsiada, aby pod naszą nieobecność również zwracał uwagę na nasz ogródek.

Warto przestrzegać tych kilku zasad, aby ustrzec się przed przykrymi zdarzeniami. Dodatkowymi zabezpieczeniami mogą być kamery monitoringu czy alarmy, które pomogą w odstraszeniu amatorów cudzego mienia oraz rejestracji zdarzeń.

asp. sztab. Izabela Gajewska

  • Policjantki podczas kontroli ogródków działkowych.
  • Policjantki podczas kontroli ogródków działkowych.
  • Policjantki podczas kontroli ogródków działkowych.
Powrót na górę strony