Informacje

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Upamiętnili ofiary zbrodni katyńskiej

Z okazji 84 rocznicy zbrodni katyńskiej Zastępca Komendanta Miejskiego Policji w Piotrkowie Trybunalskim podinsp. Robert Stępień, Prezes Stowarzyszenia Emerytów i Rencistów w Piotrkowie Trybunalskim – podinspektor w stanie spoczynku Andrzej Gasik, Prezes Stowarzyszenia Rodzina Policyjna 1939 r. w Łodzi oraz Starosta Powiatu Piotrkowskiego upamiętnili jej ofiary oraz oddali im hołd.

W sobotę przed budynkiem Komendy Miejskiej Policji w Piotrkowie Trybunalskim Zastępca Komendanta Miejskiego Policji w Piotrkowie Trybunalskim podinsp. Robert Stępień wraz z Prezesem Stowarzyszenia Emerytów i Rencistów w Piotrkowie Trybunalskim – podinspektorem w stanie spoczynku Andrzejem Gasikiem, Prezesem Stowarzyszenia Rodzina Policyjna 1939 r. w Łodzi Jarosławem Olbrychowskim oraz Starostą Powiatu Piotrkowskiego Piotrem Wojtysiakiem z okazji 84 rocznicy zbrodni katyńskiej złożyli kwiaty oraz symboliczny znicz pod tablicą upamiętniającą funkcjonariuszy Policji Państwowej II RP z Piotrkowa Trybunalskiego oraz powiatu piotrkowskiego – ofiary sowieckich i niemieckich represji.

13 kwietnia, zgodnie z uchwałą Sejmu RP z 2007 roku, obchodzimy w naszym kraju Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej. Dzień Pamięci obchodzony jest w rocznicę opublikowania przez Niemców w 1943 roku informacji o odkryciu w ZSRR masowych grobów oficerów Wojska Polskiego. W październiku 1939 roku zdecydowano o budowie obozów w Kozielsku, Starobielsku oraz Ostaszkowie. W lutym 1940 roku więziono tam funkcjonariuszy policji, oficerów Wojska Polskiego a także inteligencję polską. Egzekucje rozpoczęły się 5 marca 1940 roku w Katyniu na terenie ZSRR i trwały aż do końca maja. Morderstwa na ludności polskiej dokonywano oddając strzał w tył głowy. Zamordowanych polskich patriotów chowano w zbiorowych mogiłach na terenie dzisiejszej Białorusi, Rosji i Ukrainy. Łącznie Sowieci wymordowali ponad 14,5 tys. polskich oficerów. Ofiarami sowieckiej zbrodni padli nie tylko oficerowie, ale także osoby cywilne. Polski Cmentarz Wojenny w Miednoje jest największą katyńską nekropolią, leży tam około 6000 jeńców obozu NKWD w Ostaszkowie. W większości są to funkcjonariusze Policji Państwowej.

st. post. Edyta Daroch

  • Osoby oddają hołd przed tablicą.
  • Osoby oddają hołd przed tablicą.
  • Osoby oddają hołd przed tablicą.
Powrót na górę strony