Informacje

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Ogólnopolskie działania „NURD – Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego”

W dniu 22 marca 2023 roku policjanci w całym kraju przeprowadzą działania „NURD”. Działania te mają wpłynąć na poprawę bezpieczeństwa w ruchu drogowym, a zwłaszcza na przestrzeganie przepisów związanych z korzystaniem z dróg przez niechronionych uczestników ruchu drogowego.

Przypomnijmy, że grupę niechronionych uczestników ruchu drogowego stanowią: piesi, rowerzyści, kierujący hulajnogami elektrycznymi, urządzeniami transportu osobistego, osoby poruszające się za pomocą urządzeń wspomagających ruch, motorowerzyści oraz motocykliści.

Podczas tych działań policjanci będą zwracać szczególną uwagę na wykroczenia popełniane przez pieszych, rowerzystów, kierujących hulajnogami oraz bacznie przyglądać się relacją kierujących pojazdami względem pieszych, w szczególności w rejonach  skrzyżowań i przejść dla pieszych.

Prawidłowe zachowanie pieszych, to nie tylko korzystanie z elementów odblaskowych w czasie od zmierzchu do świtu poza obszarem zabudowanym. Trzeba również zwrócić uwagę na prawidłowe zachowanie przy przechodzeniu przez jezdnię. W tym przypadku pieszy ma obowiązek zachować szczególną ostrożność i zwiększyć swoją uwagę na tyle aby móc szybko zareagować na ewentualne niebezpieczeństwo. Wchodząc na przejście dla pieszych warto zdjąć kaptur z głowy, zakończyć rozmowę telefoniczną, czy wyjąć z uszu słuchawki.

Rowerzyści, kierujący hulajnogami elektrycznymi  powinni pamiętać, że zabronione i bardzo niebezpieczne jest przejeżdżanie przez jezdnie wzdłuż po przejściu dla pieszych. Dodatkowo rowerzyści powinni zadbać o niezbędne wyposażenie roweru. Prawidłowe oświetlenie
i odblaski sprawiają, że jesteśmy bardziej widoczni na drodze a tym samym bardziej bezpieczni.

mł. asp. Aneta Błędniak-Kałka WRD KWP w Łodzi

Powrót na górę strony