Informacje

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Potrącenie pieszych na wyznaczonym przejściu

Hasło "BĄDŹ WIDOCZNY, BĄDŹ BEZPIECZNY" cały czas w działaniach piotrkowskich funkcjonariuszy. Policjanci z drogówki podczas prowadzonych akcji promują kulturalne i bezpieczne zachowanie na drodze zgodne z prawem. Wykorzystując różnego rodzaju prezentacje multimedialne funkcjonariusze pokazują skutki pozbawionego wyobraźni zachowania. Wszystko w trosce o większe bezpieczeństwo.

5 października 2016 roku około godziny 9.10 w Piotrkowie Trybunalskim na ulicy Cmentarnej doszło do potrącenia pieszej. Wówczas 33- letnia kobieta kierująca volkswagenem podczas wykonywania manewru omijania ciężarowego pojazdu nie zachowała należytej ostrożności  i potrąciła przechodzącą przez wyznaczone przejście dla pieszych 42- latkę.
Kolejne potrącenie pieszego miało miejsce  w Sulejowie około godziny 18.30 na ulicy Opoczyńskiej. Wstępne ustalenia policjantów wskazują, że jadąca fordem fiesta- 34- letnia mieszkanka powiatu w wyniku niedostatecznej obserwacji drogi potrąciła przechodzącego prawidłowo na przejściu 59- letniego mężczyznę. Poszkodowany doznał obrażeń ciała i pozostał w szpitalu. W obydwu przypadkach kierujące pojazdami były trzeźwe. 

Policjanci apelują o ostrożną jazdę i przypominają o przestrzeganiu obowiązujących przepisów na drodze. Od 19 września na drogach Piotrkowa Trybunalskiego i powiatu doszło do 10 potrąceń pieszych.  
Jesień i zima to ten czas kiedy wcześniej zapada zmrok, jest ślisko i znacznie zmniejsza się widoczność. Do tej sytuacji dochodzą piesi, którzy często ubrani w ciemną odzież są dla kierowcy bardzo słabo widoczni. W takich warunkach kierujący dostrzega ich w ostatniej chwili. Wówczas najczęściej jest już za późno na reakcję i uniknięcie potrącenia. Pamiętajmy, że kierowca widzi osobę poruszającą się po drodze z odległości kilkudziesięciu metrów. Tak więc element odblaskowy raz jeszcze potwierdza, że w wielu przypadkach może ocalić nasze zdrowie i życie. Do najczęstszych przewinień pieszych należą: wtargnięcie na jezdnię wprost pod nadjeżdżający samochód, poruszanie się nieprawidłową stroną jezdni, przechodzenie przez jezdnię w niedozwolonym miejscu i wejście na jezdnię zza stojącego pojazdu.
Ale bez winy nie są też kierowcy. Przejście dla pieszych, które powinno gwarantować bezpieczeństwo, staje się często wyzwaniem, gdyż kierowcy w wielu przypadkach nie ustępują pieszym pierwszeństwa. Najniebezpieczniej jest na drogach, które mają więcej niż jeden pas jazdy w tym samym kierunku. Do tragedii dochodzi często, gdy jeden kierowca zatrzymuje się przed pasami i puszcza pieszych, a inny go wyprzedza.
 

 

 

  • policyjna akcja- odblaski
Powrót na górę strony