Informacje

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Policjanci uratowali łabędzia

Niecodzienną interwencję przeprowadzili policjanci z posterunku wodnego w Barkowicach. Mundurowi uwolnili łabędzia z sideł. Dzięki reakcji przypadkowych świadków i zaangażowaniu funkcjonariuszy ptak swobodnie odpłynął.

20 sierpnia 2019 roku policjanci z Nieetatowego Zespołu ds. Prewencji na Wodzie i Terenach Przywodnych z siedzibą w Barkowicach pełnili służbę na Zalewu Sulejowskiego. Tuż przed południem na posterunku pojawiło się kilkoro dzieci, które zaalarmowały mundurowych o nietypowym znalezisku. Dzieci zauważyły, że około 4 metrów od linii brzegowej pływa łabędź, który od dłuższego czasu nie zmienia swojego położenia, jak gdyby był zakotwiczony. Kiedy funkcjonariusze zbliżyli się do łabędzia, okazało się, że ptak zaplątał się w sidła wędkarskie i nie jest w stanie sam się uwolnić. Plecionka wędkarska przymocowana była do dna portu ograniczając możliwość ruchu zwierzęcia. Mundurowi unieruchomili ptaka przy użyciu podbieraka wędkarskiego. Następnie, aby nie powodować dodatkowego stresu u zwierzęcia, zdjęli z jego kończyny zaplątane sidła. Uwolniony ptak bezpiecznie odpłynął.

Policjanci przypominają, że dzikie zwierzęta mogą zachowywać się agresywnie i spowodować obrażenia ciała u człowieka. W przypadku odnalezienia rannego lub usidlonego zwierzęcia poinformujmy odpowiednie służby i nie podejmujmy samodzielnych prób jego uwolnienia. 

  • ptak na zbiorniku wodnym
  • łabędź z siatce podbieraka wędkarskiego
Powrót na górę strony