Informacje

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Dzielnicowi rozmawiali z młodzieżą o bezpiecznym internecie

W ramach programu ,, Bezpieczne Miasto 2019", 22 maja 2019 roku w Miejskim Ośrodku Kultury w Piotrkowie Trybunalskim odbyło się szkolenie pod nazwą ,, Bezpieczeństwo w sieci". W spotkaniu wzięli udział uczniowie klas V, VI VII i VIII szkół podstawowych oraz młodzież gimnazjalna i ponadgimnazjalna z terenu miasta.

Serfowanie ,,w sieci "jest dla współczesnej młodzieży szkolnej codziennością. Niestety oprócz źródła wiedzy dla potrzeb edukacyjnych internet niesie ze sobą zagrożenia, które zaskakują obcojęzycznym nazewnictwem, bezwzględnością przekazu i negatywnymi skutkami oddziaływania na młode umysły. Piotrkowscy dzielnicowi spotykają się z młodzieżą by rozmawiać o dobrych nawykach i zasadach związanych z bezpiecznym korzystaniem z internetu. Zagadnienia dotyczące higieny informacyjnej w zakresie logowania, haseł, publikacji zdjęć, podejmowanych przez młodzież działań na portalach społecznościowych przybliżył uczniom Maciej Dowgiel – trener edukacji medialnej z Pracowni Filmoznawczej i Medioznawczej w Łodzi.Szkolenie objęło trzy grupy szkoleniowe. Łącznie w przedsięwzięciu wzięło udział 577 uczniów. Prowadzący prezentacje trener we współpracy z profilaktykami piotrkowskiej komendy, przekazał uczniom i ich opiekunom wiedzę na temat zagrożeń wynikających z niewłaściwego korzystania z internetu. Policjanci podkreślali, że w dobie rozwijającego się internetu, rodzice, opiekunowie powinni zapoznawac się z nowymi zagrożeniami wynikającymi z korzystania z ,,sieci" by móc w porę zareagować kiedy te nowinki mogą wyrządzić ich podopiecznym krzywdę. Profilaktycy informowali słuchaczy, że każde logowanie w sieci zostawia ślad, nigdy nie wiemy do kogo trafią informacje o nas, poprzez używane aplikacje. Prelegent tłumaczył młodzieży jak rozpoznać ,, phishing" i nie dać się oszukać. Przedstawił analizę przykładów maili, sms-ów i stron ,,www", których celem jest wyłudzenie danych lub narażenie na koszty finansowe. Tematem dyskusji był również hejt, który może bardzo ranić emocje młodych ludzi.

Dzielnicowi przekonywali nastolatków,że internet daje niewątpliwie wachlarz możliwości, zarówno jako baza wiedzy z różnych dziedzin życia jak i miejsce wirtualnych spotkań z rówieśnikami na portalach społecznościowych ale też może stać się zagrożeniem w momencie kiedy popularyzuje treści nieodpowiednie dla dzieci i młodzieży oraz godzi w nich przemocą, nienawiścią ośmieszaniem. Dla dorosłych słuchaczy to kolejna lekcja wiedzy, która pozwoli rozmawiać z nastolatkami o bezpiecznym korzystaniu z zasobów internetu.

 

  • młodzież słucha prelekcji prowadzonej przez policjanta
  • policjant prowadzi prelekcję dla młodzieży
Powrót na górę strony