Informacje

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Ferie już niedługo – policjanci w trosce o bezpieczny wypoczynek

11 lutego rozpoczną się ferie zimowe. Dzielnicowi już przed tym okresem prowadzą pogadanki z uczniami szkół podstawowych na terenie miasta i powiatu. Podczas ferii odwiedzą placówki, w których organizowane będą kolonie i półkolonie.

Dla dzieci i młodzieży ferie to czas odpoczynku od obowiązków szkolnych i nauki, relaksu w domu i na świeżym powietrzu. Dla rodziców i opiekunów powinien być to okres szczególnego zainteresowania się warunkami bezpieczeństwa swoich pociech.Mundurowi podczas wizyt w szkołach przekażą niezbędną wiedzę na temat zagrożeń na jakie dzieci mogą natrafić w miejscach szczególnie narażonych, takich jak górki w okolicy jezdni, czym może zakończyć się zjazd sankami wprost pod koła jadącego samochodu. Przypomną wypoczywającym uczniom oraz ich opiekunom o konsekwencjach nieprawidłowego zachowania, takiego jak rzucanie śnieżkami w jadące samochody, bawienie się w miejscach niedozwolonych czy też organizowanie przez dorosłych kuligów.

Przy okazji ferii policjanci przypominają o funkcjonującej od września 2016 roku Krajowej Mapie Zagrożeń  Bezpieczeństwa. Warto podkreślić, że  każdy z nas ma możliwość aktualizacji informacji na mapie. Za pomocą interaktywnej strony można przekazywać informacje o zagrożeniach występujących w Twojej okolicy. Policja nie zbagatelizuje żadnego sygnału, każde nowe naniesienie na mapę będzie zweryfikowane. Jeśli informacje się potwierdzą, policjanci wprowadzą je wprost na mapy. Dzięki temu rozwiązaniu na mapach znajdą się bardziej szczegółowe informacje, dotyczące również niższych szczebli podziału terytorialnego, w tym dzielnic, osiedli a nawet ulic. Wszystko po to, aby nam wszystkim żyło się bezpiecznie.

Okres ferii to także czas zimowych wyjazdów. Zorganizowany wypoczynek dzieci i młodzieży związany z podróżowaniem autobusem zobowiązuje do sprawdzenia stanu technicznego pojazdu.

Kontrole autobusów podczas ferii

Sprawdź autobus!!!

Kontrole autokarów w okresie ferii zimowych, będą przeprowadzane przez policjantów Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Piotrkowie Trybunalskim, po wcześniejszym zgłoszeniu(telefonicznie codziennie całą dobę tel. 44 647-94-62 lub od poniedziałku do piątku w godzinach 8-16 tel. 44 647-94-25). Kontrole przeprowadzane będą na parkingu przed budynkiem komendy, każdego dnia tygodnia (w ustalonym terminie). Podczas kontroli będzie sprawdzany stan techniczny pojazdów oraz stan trzeźwości kierowców. 

Podstawowe informacje o autobusie możemy sprawdzić na www.bezpiecznyautobus.gov.pl. E-usługa Ministerstwa Spraw Wewnętrznych, przygotowana przez Centralny Ośrodek Informatyki, została uruchomiona w 2014 roku. W ten prosty sposób zainteresowane osoby- rodzice mogą potwierdzić przygotowanie autobusu do przewożenia dzieci.

W czasie wolnym od szkolnych obowiązków uczniowie chętnie korzystają też z internetu. Dzielnicowi z Komisariatu Policji w Wolborzu 1 lutego 2019 roku odwiedzili szkołę podstawową w Srocku, gdzie podjęli z uczniami dyskusję na temat bezpiecznego korzystania z zasobów ,,sieci".Każdy użytkownik Internetu, przed rozpoczęciem korzystania z jego pozytywnych możliwości, powinien zapoznać się z zasadami bezpieczeństwa w sieci. W trosce o swoje dane należy pamiętać o istniejących zagrożeniach, które często wiążą się z pobieraniem oprogramowania z niepewnych serwerów czy odpowiadaniem na podejrzaną pocztę elektroniczną. Coraz częściej ofiarami internetowych przestępców możemy stać się na portalach społecznościowych, otwierając wiadomości od nieznanych użytkowników. Internet może dać nam wiele dobrego - jeśli umiemy się nim posłużyć. Niezależnie od swojego wieku należy pamiętać, że w sieci nie jesteśmy anonimowi. Wszystko co piszemy i publikujemy zostaje w niej na długi czas. Dlatego umieszczane informacje powinny być przez nas przemyślane. Uczniowie wysłuchali pogadanki na temat cyberprzemocy i uzależnienia od internetu. Razem z prowadzącymi przeanalizowali zasady bezpiecznego korzystania z internetu między innymi nieudostępniania swoich danych, przestrzegania prawa oraz profilaktyki dotyczącej zagrożeń i niebezpieczeństw czyhających po drugiej stronie ekranu. Na zakończenie uczestnicy spotkania obejrzeli krótkie projekcje filmowe podsumowujące dyskusję.

 

 

Powrót na górę strony