Reaguj, kiedy widzisz krzywdę zwierząt - Informacje - Komenda Miejska Policji w Piotrkowie Trybunalskim

Informacje

Strona znajduje się w archiwum.

Reaguj, kiedy widzisz krzywdę zwierząt

W ciągu ostatnich kilku dni na terenie powiatu piotrkowskiego dzięki reakcji przypadkowych świadków udało się uratować dzikie zwierzęta, które wymagały pomocy.

26 maja 2016 roku mężczyzna spacerujący brzegiem Pilicy w Sulejowie zauważył zranionego łabędzia. Ptak prawdopodobnie padł ofiarą wędkarzy ponieważ dziób miał przebity metalowym haczykiem. Mężczyzna natychmiast powiadomił stróżów prawa. Funkcjonariusze z Komisariatu Policji w Sulejowie nie odmówili pomocy. We współpracy ze strażakami ochotnikami oraz lekarzem weterynarii udało się pomóc zwierzęciu. Kotwica raniąca ptaka została usunięta. Łabędź został wypuszczony na wolność. W nocy z 28 na 29 maja 2016 roku piotrkowscy policjanci  otrzymali zgłoszenie o niecodziennych odwiedzinach nietypowych gości – pary łosi. Mundurowi wspólnie z funkcjonariuszami innych służb pomogli dzikim zwierzętom opuścić teren miasta. Pamiętajmy, że dzikie zwierzęta stanowią zagrożenie dla człowieka.

"Zwierzę, jako istota żyjąca, zdolna do odczuwania cierpienia, nie jest rzeczą. Człowiek jest mu winien poszanowanie, ochronę i opiekę." - informuje pierwszy artykuł Ustawy o ochronie zwierząt. To właśnie 22 maja w Polsce obchodzony jest Dzień Praw Zwierząt, na pamiątkę wejścia w życie Ustawy o ochronie zwierząt w 1997 roku, w której znalazł się zapis, że "zwierzę nie jest rzeczą". Pamiętajmy, że każdy może zapobiec krzywdzie zwierząt. Funkcjonariusze sprawdzą każdy niepokojący sygnał.

  • zdjęcie łosia
  • łabędż z przebitym dziobem