Informacje

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego

19 maja 2016 r. piotrkowscy policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Piotrkowie Trybunalskim na drogach miasta i powiatu prowadzili działania „Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego”.

 Akcja ta ukierunkowana jest na zapewnieniu bezpieczeństwa pieszym oraz rowerzystom. Policjanci zwracali szczególną uwagę na zachowanie właściwych relacji kierujący – pieszy, a także zgodne z przepisami poruszanie się na odcinkach dróg bez wydzielonych chodników.

W ramach wczorajszej akcji policjanci gościli w Gomulinie, gdzie w tamtejszej szkole na miasteczku ruchu drogowego przeprowadzili egzamin na kartę rowerową. To przedsięwzięcie cieszyło się dużym zainteresowaniem wśród młodzieży co potwierdziła 60- osobowa grupa osób, które zdając pomyślnie egzamin uzyskały kartę rowerową. 
Podczas  akcji „Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego” funkcjonariusze z drogówki odnotowali 36 wykroczeń w ruchu drogowym popełnionych przez kierujących wobec pieszych, przez pieszych i kierujących rowerami. Stróże prawa za popełnione wykroczenia łącznie nałożyli 32 mandaty karne a w czterech przypadkach zastosowali pouczenia. Najczęściej popełnianą nieprawidłowością przez kierujących pojazdami mechanicznymi jest nieprawidłowe przejeżdżanie przejść dla pieszych.    

Bardzo ważne jest stosowanie elementów odblaskowych (zawieszki, opaski, kamizelki) przez pieszych co powoduje, że są oni o zmroku bardziej widoczni w światłach samochodu.
Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego to przede wszystkim rowerzyści. Policjanci przypominają, że w warunkach pogarszającej się widoczności bardzo dużą rolę odgrywa właściwe oświetlenie. Prawidłowo wyposażony rower powinien posiadać: jedno światło pozycyjne barwy białej lub żółtej z przodu, z tyłu - jedno światło odblaskowe barwy czerwonej o kształcie innym niż trójkąt oraz jedno światło pozycyjne barwy czerwonej, które może być migające. W warunkach złej widoczności światła należy włączyć.
Noszenie odblasków przez pieszych ma poprawić bezpieczeństwo na drogach. Od 31 sierpnia 2015 roku obowiązuje znowelizowana ustawa Prawo o ruchu drogowym, która nakłada na wszystkich pieszych, którzy po zmroku poruszają się w terenie niezabudowanym, obowiązek używania elementów odblaskowych.

Powrót na górę strony