Informacje

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Wypadek drogowy z udziałem pieszych

Każdy z nas wie, że przechodząc przez jezdnię należy zachować należytą ostrożność. Wszyscy uczestnicy ruchu powinni kierować się przede wszystkim kulturą tzn., że na przykład pieszy przechodząc przez jezdnię powinien się rozejrzeć i ocenić czy wchodząc na ulicę nie zmusi kierującego pojazdem do gwałtownego hamowania. Przepisy zawarte w kodeksie stanowią, że zabrania się wchodzenia na jezdnię bezpośrednio przed jadący pojazd.

17 sierpnia 2017 roku około godziny 14.10 na ulicy Haeringa w Piotrkowie Trybunalskim na wysokości punktu gastronomicznego w kierunku ulicy Żelaznej doszło do wypadku drogowego. Ze wstępnych ustaleń funkcjonariuszy wynika, że 45- letnia piesza wraz z 10- letnią dziewczynką idąc od strony budynków kantyny weszły na jezdnię pomiędzy stojące pojazdy oczekujące do wyjazdu, wprost pod nadjeżdżający w tym momencie motocykl kawasaki, który wykonywał manewr omijania. W wyniku uderzenia obrażeń ciała doznały obie piesze. 45- latka trafiła do szpitala w Piotrkowie Trybunalskim, a małoletnia dziewczynka do szpitala w Bełchatowie. 22- letni kierujący motocyklem był trzeźwy. Policjanci wyjaśniają dokładne okoliczności i przyczyny zaistniałego zdarzenia drogowego.

Zasady poruszania się pieszych ujęte są w rozdziale 2 ustawy z dnia 20 czerwca 1997 roku prawo o ruchu drogowym

Art. 13 stanowi:

- Pieszy, przechodząc przez jezdnię lub torowisko, jest obowiązany zachować szczególną ostrożność oraz, z zastrzeżeniem ust. 2 i 3, korzystać z przejścia dla pieszych.
- Pieszy znajdujący się na tym przejściu ma pierwszeństwo przed pojazdem.
- Przechodzenie przez jezdnię poza przejściem dla pieszych jest dozwolone, gdy odległość od przejścia przekracza 100 m. Jeżeli jednak skrzyżowanie znajduje się w odległości mniejszej niż 100 m od wyznaczonego przejścia, przechodzenie jest dozwolone również na tym skrzyżowaniu.
- Przechodzenie przez jezdnię poza przejściem dla pieszych, o którym mowa w ust. 2, jest dozwolone tylko pod warunkiem, że nie spowoduje zagrożenia bezpieczeństwa ruchu lub utrudnienia ruchu pojazdów.
- Pieszy jest obowiązany ustąpić pierwszeństwa pojazdom i do przeciwległej krawędzi jezdni iść drogą najkrótszą, prostopadle do osi jezdni.
- Jeżeli na drodze znajduje się przejście nadziemne lub podziemne dla pieszych, pieszy jest obowiązany korzystać z niego, z zastrzeżeniem ust. 2 i 3.
- Na obszarze zabudowanym, na drodze dwujezdniowej lub po której kursują tramwaje po torowisku wyodrębnionym z jezdni, pieszy przechodząc przez jezdnię lub torowisko jest obowiązany korzystać tylko z przejścia dla pieszych.
- Przechodzenie przez torowisko wyodrębnione z jezdni jest dozwolone tylko w miejscu do tego przeznaczonym.
- Jeżeli wysepka dla pasażerów na przystanku komunikacji publicznej łączy się z przejściem dla pieszych, przechodzenie do i z przystanku jest dozwolone tylko po tym przejściu.
- Jeżeli przejście dla pieszych wyznaczone jest na drodze dwujezdniowej, przejście na każdej jezdni uważa się za przejście odrębne. Przepis ten stosuje się odpowiednio do przejścia dla pieszych w miejscu, w którym ruch pojazdów jest rozdzielony wysepką lub za pomocą innych urządzeń na jezdni.

 

Powrót na górę strony