Informacje

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Policjanci spotkali sie z uczniami, pedagogami i nauczycielami- kręci nas bezpieczeństwo!

Policjanci z Komisariatu w Gorzkowicach dwukrotnie ( 17 i 18 maja ) odwiedzili szkoły podstawowe. Tym razem mundurowi przeprowadzili pogadanki w Szkole Podstawowej w Gorzkowicach i Nowej Wsi. Tematem przewodnim spotkań były zagadnienia związane z cyberprzemocą, środkami narkotycznymi i grą "Niebieski wieloryb".

Funkcjonariusze uświadomili uczniom, jak bezpiecznie korzystać z plików dostępnych w sieci oraz jakie zagrożenia związane są z „cyberprzemocą”, która polega na prześladowaniu, zastraszaniu, nękaniu, wyśmiewaniu innych osób z wykorzystaniem technik informacyjnych i komunikacyjnych, takich jak: e-mail, fora dyskusyjne, blogi, sms-y, telefony komórkowe, strony internetowe. Jakie niebezpieczeństwa i zagrożenia może spowodować korzystanie z portali społecznościowych oraz kontaktowanie się w sieci z osobami nieznajomymi.
Drugim ważnym tematem było zwrócenie uwagi zarówno uczniów, nauczycieli jak i pedagogów na grę „Niebieski wieloryb”, która od jakiegoś czasu pojawiła się na polskim portalu internetowym. Polega ona na wykonaniu kilkudziesięciu niebezpiecznych zadań. Stawiane w grze polecenia mogą wywoływać niebezpieczne dla zdrowia a nawet życia reakcje zachowań zaangażowanego w te aplikacę gracza. Piotrkowscy policjanci nie otrzymali żadnych zgłoszeń w tej kwestii. Uwaga! Niebieski Wieloryb to groźna gra!
Mundurowi wykorzystujac spotkanie z taki licznym gronem przypomnieli najwazniejsze informacje na temat aplikacji mobilnej „Moja Komenda”, która  została przygotowaną przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz Policję w ramach programu „Dzielnicowy bliżej nas”. Jest to aplikacja bezpłatna opracowana na urządzenia mobilne bazujące na systemach operacyjnych Android oraz iOS. Jest to narzędzie, które zapewnia każdemu użytkownikowi szybki dostęp do informacji o adresach i numerach telefonów obiektów policyjnych oraz kontakt ze wszystkimi dzielnicowymi na terenie kraju.
Dzisiaj na spotkaniu z uczniami nauczycielami policjantka z wydziału zajmującego się zwalczaniem przestępczości narkotykowej zaprezentowała teczkę edukacyjną. To dobry pomysł na zaprezentowanie teczki rodzicom, opiekunami i pedagogom. Walizka zawiera przedmioty, które najczęściej wykorzystywane są do zażywania i dystrybucji narkotyków. Zawiera również substancje, które do złudzenia przypominają różnego rodzaju narkotyki. Dzięki temu edukacja rodziców, pedagogów i opiekunów jest o wiele łatwiejsza.
Na zakończenie pogadanek mundurowi powiedzieli o odpowiedzialności karnej nieletnich. Zwrócili uwagę nie tylko na prawa, ale także obowiązki uczniów. Poruszyli tematy o wzajemnej tolerancji, cyberprzemocy i jej skutków prawnych. Przestrzegali o tym, że niektóre zachowania uczniów mające na celu zaimponowanie grupie, mogą okazać się czynem karalnym.

 

Powrót na górę strony