Informacje

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Jesteś uprzejmy na drodze? Dzisiaj Międzynarodowy Dzień Grzeczności za Kierownicą

Dzisiaj przypada Międzynarodowy Dzień Grzeczności za Kierownicą, który został zainicjowany we Francji. Trąbienie, przejeżdżanie na "późnym żółtym" albo co gorsza na czerwonym, wymuszanie pierwszeństwa, czy wjeżdżanie na skrzyżowanie bez możliwości zjazdu, to tylko część zachowań, których możemy doświadczyć za kierownicą. Dlatego szczególnie dzisiaj zadbajmy o wzajemną uprzejmość na drodze.

Do najczęstszych grzechów kierowców należą również: nieużywanie kierunkowskazów, jazda lewym skrajnym pasem ruchu służącym do wyprzedzania, wyprzedzanie na skrzyżowaniu, nieprawidłowe przejeżdżanie przejść dla pieszych, niezgodne z przepisami korzystanie z telefonu komórkowego podczas jazdy, parkowanie gdzie popadnie, brak uprzejmości dla innych kierujących np. niewpuszczanie innych pojazdów z drogi podporządkowanej przy dużym natężeniu ruchu, jazda bez zapiętych pasów bezpieczeństwa oraz nadmierna prędkość.

Poruszanie się po drodze wymaga od wszystkich uczestników ruchu drogowego stosowania się do przepisów. Wszystko po to, aby było bezpiecznie. Musimy pamiętać, że nie jesteśmy sami na drodze. Dlatego tak ważne jest stosowanie się do podstawowych zasad bezpieczeństwa, a w tym szczególnym dniu do zasad życzliwości i uprzejmości.

Nasza kultura jazdy i sposób zachowania się na drodze również mają duży wpływ na bezpieczeństwo na drodze. Kultura jazdy zwiększa także płynność ruchu. Do takich zachowań zaliczyć więc można, m.in jazdę na tzw. "suwak", parkowanie w taki sposób, by wystarczyło miejsca dla innych pojazdów, pomoc innemu kierowcy, który takiej pomocy może potrzebować bo np. ma awarię pojazdu.

Stosujmy się do zasad życzliwości i uprzejmości na drodze każdego dnia!

KWP Katowice
 

Powrót na górę strony