Informacje

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Nie żyje dwóch mieszkańców gminy Moszczenica. Mężczyźni najprawdopodobniej zatruli się tlenkiem węgla.

Tuż przed godziną 9.00 piotrkowscy policjanci otrzymali zgłoszenie o ujawnieniu dwóch nieprzytomnych osób w mieszkaniu w Woli Moszczenickiej. Okazało się, że na podłodze w mieszkaniu leżało dwóch mężczyzn. Lekarz stwierdził zgon 55 i 56 latka, mieszkańców gminy Moszczenica. Decyzją prokuratora rejonowego ciała denatów zostały zabezpieczone celem wykonania sekcji zwłok. Wszystko wskazuje na to, że doszło do  zatrucia tlenkiem węgla od tlącego się dywanu. Na miejscu zdarzenia pracują policjanci pod nadzorem prokuratora.

 

Przypominamy: czad jest bardzo groźny, nie ma smaku, zapachu, barwy, nie szczypie w oczy i nie "dusi w gardle", jest toksyczny, a objawy jego zatruciem mogą się objawić nawet po kilku tygodniach. Jest lżejszy od powietrza, co powoduje, że w zamkniętych pomieszczeniach gromadzi się głównie pod sufitem, łatwo przenika przez ściany, stropy i warstwy ziemi.

Pamiętajmy - najważniejsza jest profilaktyka! Zaczadzenie w budynkach mieszkalnych może pośrednio powodować to, że w okresie zimowym większość użytkowników budynków uszczelniania okna i drzwi przed zimnem. W ten sposób ogranicza się wymianę powietrza, a więc nie dostarcza się odpowiedniej ilości tlenu. Specjaliści radzą, aby nie zatykać kratek wentylacyjnych w pomieszczeniach, dokonywać okresowych, przewidzianych prawem kontroli instalacji wentylacyjnych i gazowych.

Powrót na górę strony