Informacje

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Bezpieczeństwo na akwenach wodnych- zagościła mroźna zima

Policjanci apelują o szczególną ostrożność przy wchodzeniu na zamarznięte jeziora, stawy czy rzeki. Zamarznięte akweny wodne zachęcają do wchodzenia na lód i ślizgania się na nim. Nawet gdy mróz jest silny, nie oznacza to jednak, że lód jest gruby i nie popęka pod ciężarem ciała.

Gdy już zdecydujemy się aby skorzystać z pokrytych lodem akwenów, musimy pamiętać o podstawowych zasadach bezpieczeństwa. Kilkudniowy, nawet kilkunastostopniowy mróz nie gwarantuje, że lód jest na tyle gruby by nas utrzymać. Nie powinniśmy także wbiegać oraz wchodzić na zamarznięte rzeki. Nigdy nie mamy gwarancji, że lód pod nami się nie załamie.
Uważajmy! Bo o wypadek bardzo łatwo. Pamiętajmy, kiedy lód pęka wówczas  wszystko dzieje się bardzo szybko, a z powodu wyziębienia organizmu człowiek umiera w przeciągu kilku minut. 

Co można zrobić jeśli to pod Tobą załamie się lód?

Gdy zdarzy się nam wypadek i lód załamie się, po pierwsze nie panikujmy i nie wykonujmy gwałtownych ruchów. Koniecznie wołajmy o pomoc, a także próbujmy wydostać się na lód w kierunku z którego przyszliśmy. Po lodzie poruszajmy się czołgając, a w miarę jak lód będzie grubszy na czworakach. Natomiast jeśli nie możemy wydostać się na lód, koniecznie wołajmy o pomoc pozostając nieruchomym.

A co jeśli widzisz, że pod kimś załamał się lód?

Jak najszybciej zadzwoń pod nr alarmowy 112 by powiadomić policję i pogotowie. Gdy zauważysz tonącego, nie biegnij w jego kierunku, bo pod Tobą również może załamać się lód. Nie wolno też podchodzić do przerębla w postawie wyprostowanej, ponieważ zwiększamy w ten sposób punktowy nacisk na lód. Do osoby będącej w wodzie podchodź na czworakach, czołgając się lub pełzając. Próbuj także pomóc poszkodowanemu- znajdź długą linę, gałąź, ubranie lub coś, czym mógłbyś wyciągnąć osobę, pod którą załamał się lód. Po wyciągnięciu osoby z wody udziel pierwszej pomocy- zmień jej jak najszybciej ubranie na suche, a gdy jest nieprzytomna lub nie może się poruszać unikaj niepotrzebnego jej przemieszczania. W celu ochrony przed utratą ciepła okryj ją kocem lub jakimikolwiek ubraniami i poczekaj na przyjazd karetki pogotowia.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Powrót na górę strony