Informacje

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Zachowaj czujność! Złodzieje świętują inaczej

Dla złodziei czas świątecznych zakupów to okazja do wykorzystywania większego ruchu i zamieszania w sklepach, aby działać niezauważalnie. Bądź ostrożny w miejscach zatłoczonych, takich jak dworce, przystanki, sklepy, targi. Jesteś narażony na kradzież w momencie, gdy jesteś zajęty - gdy płacisz w kasie lub wchodzisz do autobusu.

Chcąc spędzić bezpiecznie święta musimy być ostrożni i zachować zdrowy rozsądek. Wszelkie roztargnienia nie służą naszemu bezpieczeństwu.

Aby nie stać się łupem kieszonkowca pamiętaj:

  • Bądź czujny na osobiste ataki: Oszuści często wykorzystują zatłoczone miejsca handlowe i centra handlowe, aby dokonać kradzieży portfela, torebki lub innych cennych przedmiotów. Trzymaj swoje rzeczy blisko siebie i zawsze pamiętaj o swoim otoczeniu.

  • Nie trzymaj pieniędzy w jednym miejscu, rozdziel je i umieść w różnych miejscach

  • Klucze do mieszkania noś w innym miejscu niż dokumenty z adresem - jeżeli złodziej zdobędzie taki komplet może okraść Twoje mieszkanie zanim zdążysz zareagować

  • Jeśli masz przy sobie większą ilość pieniędzy - unikaj zatłoczonych pojazdów. Lepiej poczekać kilka minut na następny autobus, niż zostać okradzionym

  • Nie trzymaj portfela i dokumentów w tylnych kieszeniach spodni, zewnętrznych kieszeniach kurtek, w bocznych kieszeniach toreb

  • Płacąc za poczynione zakupy nie pokazuj całej zawartości portfela, najlepiej mieć wcześniej odliczoną kwotę pieniędzy

  • Podczas mierzenia garderoby, pakowania zakupów, płacenia w sklepie, nie odstawiaj torebki lub portfela na podłogę czy ladę - złodziejowi wystarczy nawet krótki moment by stać się właścicielem twoich pieniędzy

  • Zwiększ czujność, jeśli na przystanku autobusowym zauważysz grupę młodych ludzi z reklamówkami lub odzieżą przewieszoną przez rękę. Służy to do maskowania momentu penetracji, być może właśnie Twoich kieszeni.

Aby kupić bezpiecznie prezenty w internecie pamiętaj o kilku wskazówkach:

  • Jeżeli po wejściu na stronę internetową pojawia się informacja, aby podać swoje dane osobowe i informacje finansowe- STOP nie rób tego! Zachowuj ostrożność w internecie. Sprawdzaj, czy strona ma bezpieczne połączenie (https://),. Uważaj też na wiadomości e-mail lub SMS-y, które wydają się być podejrzane lub proszą o podanie poufnych informacji.

  • Przemyśl swoje zakupy online: Kupuj tylko u zaufanych sprzedawców, którzy mają dobrą opinię i liczne pozytywne recenzje od innych klientów. Upewnij się, że strona, na której robisz zakupy, ma bezpieczną bramkę płatności i szyfrowanie SSL.

  • Ostrzeżenie przed phishingiem: Uważaj na oszustwa phishingowe, które wykorzystują zwyczaje zakupowe przed świętami, takie jak fałszywe e-maile od dostawców paczek lub wiadomości SMS informujące o wygranym konkursie świątecznym.

  • Otrzymałeś sms, że Twoja paczka została wstrzymana z tytułu niedopłaty – STOP nie klikaj w link, kliknięcie spowoduje automatyczne zainstalowanie w smartfonie złośliwego oprogramowania, którym przestępcy przejmują w smartfonie dostęp do bankowości elektronicznej, po czym okradają właściciela konta bankowego.

  • Sprawdź wiarygodność ofert: Przed złożeniem zamówienia sprawdź, czy oferta jest wiarygodna. Skorzystaj z porównywarek cen i przeczytaj opinie innych klientów, aby upewnić się, że nie padłeś ofiarą fałszywej reklamy lub złudnej obniżki cenowej.

  • Ustaw stałe limity na karty płatnicze: Jeśli korzystasz z karty płatniczej, skontaktuj się z bankiem lub sam ustaw limity dla transakcji online. To pomoże Ci zminimalizować ryzyko wielkich nieautoryzowanych transakcji.

  • Sprzedawca oferuje bardzo niską cenę za produkt, przyjmuje tylko przedpłaty – STOP zastanów się, czy chcesz zaoszczędzić w takiej sytuacji albowiem może okazać się, że zamówionego towaru nie otrzymasz lub przyjdzie wybrakowany.

  • Regularnie sprawdzaj swoje konto bankowe i wyciągi, aby wykryć wczesne oznaki nieautoryzowanych transakcji. Jeśli zauważysz jakiekolwiek podejrzane działania, natychmiast skontaktuj się z bankiem i zablokuj swoje konto. Możesz jednym numerem zablokować karty z wielu banków dzwoniąc na numer 828 828 828 – zapisz go i zapamiętaj.

Jeżeli stałeś się ofiarą przestępstwa jak najszybciej skontaktuj się z lokalną policją. Pamiętaj, żeby zachować wszystkie dowody i informacje, które mogą pomóc ustalić sprawcę.

Ważne jest aby powiadomić swoją rodzinę i bliskich o zaistniałej sytuacji. Nie wahaj się szukać pomocy i wsparcia.

st. asp. Katarzyna Dębińska

Powrót na górę strony