Klasy policyjne poznawały procedurę doborową do służby
W minionym tygodniu uczniowie klas policyjnych z Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Zawodowego imienia Wincentego Witosa w Bujnach spotkali się z funkcjonariuszami piotrkowskiej jednostki Policji. Piotrkowscy policjanci opowiadali młodzieży o swoich służbowych obowiązkach, w szczegółach także przedstawili procedury rekrutacyjne dla kandydatów ubiegających się o ,,niebieski" mundur.
9 i 10 lutego 2023 roku na terenie Komendy Miejskiej Policji w Piotrkowie Trybunalskim odbyły się spotkania z uczniami klas policyjnych z ZSCKZ w Bujnach.To oni podejmując decyzję o nauce w klasach mundurowych zdecydowali się poznawać już na ponadpodstawowym etapie edukacji, z czym wiąże się zawód policjanta. Przedmioty kierunkowe w ich szkole pozwalają uczyć się policyjnej musztry, poznawać historię policyjnej formacji, podnosić swoją sprawność fizyczną, zdobywać wiedzę o służbie w poszczególnych pionach. Już w tym pierwszym kroku sprawdzają, czy z tym zawodem chcą związać swoje życie. Uczniowie placówki oświatowej z Bujen uczestniczą także w policyjnych ceremoniach i przedsięwzięciach organizowanych przez piotrkowską komendę. Zajęcia praktyczne, podczas których odwiedzają piotrkowską komendę dają młodzieży możliwość dokładnego zapoznania się z wszystkimi aspektami policyjnej służby. Przez dwa dni piotrkowscy stróże prawa opowiadali uczniom krok po kroku jak wygląda praca policjanta ruchu drogowego, technika kryminalistyki, funkcjonariusza pionu prewencji i czym się różni praca policjanta wydziału dochodzeniowo - śledczego od obowiązków policjanta wydziału wywiadowczego. Młodzież mogła zobaczyć sprzęt wykorzystywany przez policjantów w codziennej służbie. Zajęcia z policjantami dały też im możliwość poznania szczegółów procesu rekrutacji do służby w Policji. Uczniowie klas mundurowych uczyli się jak prawidłowo wypełnić kwestionariusz osobowy kandydata do służby, jakie dokumenty trzeba złożyć, jak przebiega test sprawności fizycznej i na co się przygotować przystępując do psychologicznego Multiselektu. Uczniowie dowiedzieli się jak długo trwa kurs podstawowy i jakie przywileje czekają na tych, którzy zostaną przyjęci w policyjne szeregi. Mamy nadzieję, że doborowe spotkania z policjantami będą skutkować w nedalekiej przyszłości podjęciem przez absolwentów klas mundurowych decyzji o kandydowaniu do policyjnej służby.
Dla zainteresowanych zawodem policjanta, poniżej kilka słów o rekrutacji.
Wymagane dokumenty rekrutacyjne:
-podanie do Komendanta Wojewódzkiego Policji w Łodzi o przyjęcie dp służby w Policji
-kwestionariusz osobowy( część A i B)
-kserokopie dokumentów potwierdzających ostatnie wykształcenie oraz ewentualne dodatkowe -uprawnienia i kwalifikacje (oryginały do wglądu)
-kserokopie poprzednich świadectw pracy lub służby ( oryginały do wglądu)
-książeczka wojskowa z wpisem o odbyciu służby lub przeniesieniu do rezerwy ( do wglądu).
Kandydat, który złoży dokumenty czeka na kontakt i informację na temat możliwości przystąpienia do dalszego etapu rekrutacji. Kolejny krok to test wiedzy i sprawności fizycznej. Na tych, którzy chcą przećwiczyć test sprawności fizycznej czekają policyjni instruktorzy. Umów się na aktywny pokaz dzwoniąc na numer telefonu: 47 841-13-65 lub 47 841-22-18. Kolejnym etapem rekrutacji jest test psychologiczny Multiselekta po nim rozmowa kwalifikacyjna. Za pośrednictwem Wydziału Doboru KWP w Łodzi kandydat, który dotarł do tego etapu zostanie umówiony na badania w celu ustalenia jego stanu zdrowia. Następnie czeka go postępowanie sprawdzające. Na tym etapie należy pobrać i rzetelnie wypełnić ankietę bezpieczeństwa osobowego. Formularz jest dostępny na stronie lodzka.policja.gov.pl. Kandydat, który znajdzie sie na liście rankingowej pozytywnie zakończył procedurę kwalifikacyjną. Otrzyma informacje, jaką jednostkę policji zasili jako nowy funkcjonariusz. Przed nim kilkumiesięczny kurs podstawowy. Po jego zakończeniu jeszcze tylko uroczyste ślubowanie i już zacznie nową ścieżkę zawodową.
Dagmara Mościńska