Pies to też obowiązek
Wolborscy policjanci interweniowali w sprawie psa rasy amstaff, który bez opieki biegał po miejscowości Proszenie. Jak się okazało zwierze też weszło do szkolnego busa, gdzie przestraszyło podróżujące nim dzieci. Mundurowi dotarli do właścicielki, która za brak odpowiedniej opieki nad psem i stworzenie tym samym zagrożenia odpowie przed sądem.
13 października 2022 roku około godziny 15:00 wolborscy policjanci otrzymali zgłoszenie, że w miejscowości Proszenie, biega pies rasy amstaff. Po przyjeździe policjanci zauważyli psa na jednej z posesji. Zwierze miało obroże na szyi, przy której wisiał fragment łańcucha, sugerujący, że pies mógł się zerwać. W rozmowie ze zgłaszającym policjanci ustalili też, że pies biegał wzdłuż drogi. Kiedy w pewnym momencie na przystanek autobusowy podjechał szkolny bus, amstaff wbiegł do środka. Widok wielkiego zwierzęcia przestraszył podróżujące w busie dzieci, które na widok psa wskakiwały na fotele i krzyczały. Po chwili pies wybiegł z pojazdu i pobiegł na jedną z posesji, gdzie został złapany przez policjantów. Mundurowi ustalili właścicielkę zwierzęcia, do której od razu pojechali. Kobieta oświadczyła że pies najprawdopodobniej zerwał się z łańcucha, nie podając jednak dokładnych okoliczności. Mundurowi poinformowali właścicielkę psa, że wobec niej kierują wniosek do sądu za popełnienie wykroczenia niezachowania środków ostrożności przy trzymaniu zwierzęcia, które swoim zachowaniem stwarza niebezpieczeństwo dla życia i zdrowia. Kobietę zobowiązano również do przedstawienia dokumentacji medycznej czworonoga.
Pamiętajmy, że pies to nie tylko przyjaciel człowieka. Właściciel psa, ma również obowiązki. Psu należy zapewnić odpowiednie warunki bytowe, jak stały dostęp do wody czy pokarmu. Pies musi mieć również zapewnione odpowiednie schronienie przed zimnem, upałem czy opadami atmosferycznymi. Każdy właściciel czworonoga musi też zadbać o zapewnienie obowiązkowych szczepień przeciwko wściekliźnie. Niedopełnienie obowiązku szczepienia psa zagrożone jest grzywną, karą aresztu lub ograniczenia wolności. Przepisy prawne regulują również odpowiednie pilnowanie swoich czworonogów. Mówi o tym art. 77 kodeksu wykroczeń : „Kto nie zachowuje zwykłych lub nakazanych środków ostrożności przy trzymaniu zwierzęcia, podlega karze ograniczenia wolności, grzywny do 1000 złotych albo karze nagany”. Niezachowanie ostrożności przy trzymaniu zwierzęcia może też doprowadzić do wyrządzenia szkody innej osobie. Należy pamiętać, że właściciele psa w przypadku kiedy zwierze wyrządzi szkodę materialną, bądź dojdzie do pogryzienia innej osoby musi się liczyć z odpowiedzialnością karną. Pamiętajmy, że brak wyobraźni przy sprawowaniu opieki nad zwierzęciem może zakończyć się tragicznie.
st. asp. Izabela Gajewska