Informacje

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Seniorze nie daj się oszukać - policjanci spotkali się z osobami starszymi w Mediatece

20 lutego 2020 roku w auli piotrkowskiej Mediateki odbyło się spotkanie, w którym uczestniczyli przedstawiciele stowarzyszeń seniorskich, placówek bankowych z terenu miasta i powiatu, przedstawiciele Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Piotrkowie Trybunalskim, oraz Straży Miejskiej,i Referatu Zarządzania Kryzysowego, przedstawiciel Dziennego Domu Pomocy Społecznej w Piotrkowie Trybunalskim a także ks. Prałat Grzegorz Gogol.

Inicjatorem spotkania był Komendant Miejski Policji w Piotrkowie Trybunalskim mł. insp. Krzysztof Mikułowski.

Policjanci w swoich działaniach cały czas apelują do osób starszych o rozwagę przy odbieraniu telefonu od nieznanej osoby. Niestety jeszcze na terenie całego Kraju, zdarzają się sytuacje oszustw i wyłudzeń, popełnianych na szkodę osób starszych, którzy często w takich sytuacjach tracą oszczędności całego życia. Czwartkowe spotkanie miało charakter profilaktyczno-edukacyjny. Policjanci opowiadali jak nie paść ofiarą oszustów, podszywających się pod policjanta, prokuratora, urzędnika poczty, banku czy też pracownika socjalnego, pracownika spółdzielni mieszkaniowej. Komendamt Miejski Policji w Piotrkowie Trybunalski mł. insp. Krzysztof Mikułowski w swoim wystąpieniu podkreślił, że policjantom w trosce o bezpieczeństwo seniorów zależy na dotarciu do jak największej ich liczby. Przekazanie podstawowych zasad jakimi należy kierować się w sytuacjach budzących wątpliwości pozwoli osobom starszym zachować się w odpowiedni sposób, by nie zostać oszukanym. Podczas spotkania odczytany został list intencyjny Komendanta Miejskiego piotrkowskiej jednostki, w którym zwrócił się do seniorów przestrzegając przed różnymi metodami działania oszustów. List ten odczytywany jest cyklicznie w kościołach i miejscach, które odwiedzają osoby starsze. Gospodarz spotkania w swoim przemówieniu zwrócił się także do przedstawicieli placówek, które mają codzienny kontakt z osobami starszymi wyczulając ich na zagrożenia podczas zwykłych rozmów. Policjantka z Wydziału Prewencji piotrkowskiej komendy omówiła zagadnienia przestępstw, w których osobami pokrzywdzonymi są osoby starsze. Poniżej kilka informacji i zasad, które przedstawili policjanci z Wydziału Prewencji i Wydziału Kryminalnego Komendy Miejskiej Policji w Piotrkowie Trybunalski w związku z omawianą tematyką.

Oszuści najczęściej podają się za członka rodziny, który pilnie potrzebuje chwilowego wsparcia finansowego gdyż został zatrzymany przez policję. Inną często stosowaną legendą jest podawanie się za policjanta.W tym przypadku oszuści wciągają ofiarę w działania policyjne, które mają na celu złapanie oszustów, ale potrzebują do tego ,, przynęty" w postaci przynęty, czym większej kwoty tym lepiej.

- Pamiętajmy, że policja NIGDY nie posługuje się w swoich działaniach pieniędzmi osób postronnych i takowych nie żąda.

- W przypadku rozmowy z ,,policjantem" zawsze możemy zadzwonić na numer alarmowy 112 i potwierdzić słowa ,, oficera".

- Pamiętajmy, żeby zawsze przy tego typu telefonach samemu oddzwonić do członka rodziny na jego numer telefonui potwierdzićwcześniejszą rozmowę.

- Oszuści zawsze starają się aby ofiara nie rozłączyła się i była z nimi cały czas w kontakcie telefonicznym. W ten sposób starają się zabezpieczyć przed ewentualnym sprawdzeniem przez ofiarę ich legendy

- Oszuści często posługują się książkami telefonicznymi, z których wybierają osoby o imionach często charakterystycznych dla osób starszych, następnie dzwonią na wybrany numer telefonu. Adres ofiary uzyskują podszywając się pod pracownika poczty, który chce zweryfikować dane adresowe przesyłki, która ma dotrzeć do wytypowanej osoby. Starsza osoba często sama podaje miejsce zamieszkania, wierząc, że rozmawia z pracownikiem urzędu pocztowego.

Prelegenci przestrzegali też seniorów przed oszustami podszywającymi pod np. przedstawicieli ośrodków pomocy społecznej, którzy wchodzą do mieszkania. Jedna z tych osób zagaja seniora rozmową a druga sprawdza mieszkanie szukając pieniędzy czy wartościowych przedmiotów.

- Seniorze pamiętaj, zanim wpuścisz do mieszkania nieznane osoby upewnij się czy faktycznie są to reprezentanci placówek , za których się podają. O pomoc poproś członka rodziny czy też sąsiada. Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości, nie otwieraj drzwi, poinformuj o tej sytuacji policję.

 

Spotkanie zakończyło się otwartą dyskusją, w której seniorzy zadawali pytania policjantom i dzielili się swoimi doświadczeniami.

 

 

  • Komendant Miejski w trakcie przemówienia na spotkaniu z seniorami
  • policjanci podczas spotkania z seniorami
  • policjantka rozmawia z seniorami o bezpieczeństwie
  • policjantka w trakcie przemówienia podczas spotkania z seniorami
  • policjanci w trakcie spotkania profilaktycznego z seniorami
  • Spotkanie profilaktyczne z seniorami w Mediatece
  • spotkanie profilaktyczne w Mediatece
  • spotkanie profilaktyczne z seniorami w Mediatece
  • Dzielnicowy odczytuje list intencyjny Komendanta Miejskiego Policji w Piotrkowie Trybunalskim, skierowany do osób starszych
Powrót na górę strony