Działania EUROPOLU wymierzone w przestępczość finansową
Polska Policja uczestniczyła w ogólnoeuropejskich działaniach przeprowadzonych w ramach operacji pod nazwą EMMA3 (European Money Mule Action 3) koordynowanych przez Europejskie Centrum ds. Cyberprzestępczości EUROPOL-u, których celem była walka z przestępczością związaną z tzw. „mułami finansowymi".
W Polsce akcję nadzorowało i koordynowało Biuro dw. z Cyberprzestępczością Komendy Głównej Policji.
W dniach 20-24 października br. polska Policja pod auspicjami Europejskiego Centrum ds. Cyberprzestępczości (EC3) działającego przy Europolu (Europejskiego Urzędu Policji) oraz we współpracy z Bankowym Centrum Cyberbezpieczeństwa Związku Banków Polskich, przeprowadziła wspólną akcję pod nazwą EMMA3 (European Money Mule Action 3) zmierzającą do wykrycia oraz udaremnienia działań przestępczych związanych z tzw. "mułami finansowymi".
W trakcie akcji EMMA3 policjanci z Biura dw. z Cyberprzestępczością KGP nadzorowali oraz koordynowali działania w całym kraju, podczas których zidentyfikowano 19 osób tzw. "mułów" i 7 osób zajmujących sie rekrutacją.
W czynnościach prowadzonych na terenie Polski było zaangażowanych 9 banków. Straty oszacowano łącznie na ok. 4,5 mln euro, policjanci zabezpieczyli ok. 52 tyś. euro i zatrzymali 6 osób. Zidentyfikowano również 3 osoby, które padły ofiarą ww. przestępczości.
(…)
Tzw. “muły finansowe” to osoby, które przesyłają nielegalnie zdobyte środki finansowe pomiędzy różnymi kontami bankowymi, często mających siedzibę w różnych krajach oraz w imieniu różnych osób. Są rekrutowani przez przestępców w celu użyczenia swojego konta bankowego do wypłaty jak również transferu pieniędzy na inne konta bankowe (krajowe lub zagraniczne) w zamian za otrzymanie prowizji za świadczone usługi.
Nawet jeżeli (tzw. „muły”) nie są osobami zaangażowanymi bezpośrednio w proceder generowania pieniędzy (cyberprzestępstwo, płatności i oszustwa on-line, narkotyki i handel ludźmi itd.), działają one nielegalnie uczestnicząc w procederze tzw. „prania pieniędzy” pochodzących z przestępstwa, pomagając tym samym grupom przestępczym łatwo rozprowadzać skradzione fundusze na całym świecie i pozostać anonimowymi.
Ponad 90% transakcji pieniężnych przy użyciu tzw. „mułów finansowych jest związanych z cyberprzestępczością. Nielegalnie pozyskiwane pieniądze często pochodzą z ataków typu "phishing”, złośliwego oprogramowania, oszustw związanych z zakupami on-line oraz dokonywanymi poprzez płatności z wykorzystaniem bezgotówkowych form tj. karty płatnicze.
Jak się przed tym chronić ?
- jeśli okazja brzmi zbyt dobrze, aby mogła być prawdziwą, najprawdopodobniej nią nie jest.
- ostrożnie sprawdzaj niepożądane e-maile, jak również rozważnie podchodź do wpisów na stronach internetowych mediów społecznościowych obiecujących możliwości zarabiania pieniędzy,
- sprawdź dane kontaktowe firmy oferującej pracę (adres pocztowy, telefon stacjonarny, stronę internetową) czy są prawidłowe oraz czy firma jest zarejestrowana w Polsce.
- bądź szczególnie ostrożny w przypadku ofert pracy od osób lub firm z zagranicy, gdyż trudniej będzie zweryfikować ich działalność, czy jest zgodna z prawem,
- nigdy nie podawaj nikomu swojego konta bankowego, ani innych danych osobowych, chyba że znasz osobę i jej ufasz.
Co robić ?
- Jeżeli otrzymałeś e-maila tego typu nie odpowiadaj na nie i nie klikaj na żaden z linków, które zawierają podejrzane treści!!!
- Powiadom policję!
Jeśli po przeczytaniu powyższych informacji uważasz, że uczestniczysz w przestępczym procederze, przestań przekazywać pieniądze natychmiast, powiadom swój bank o transakcji jaką przeprowadziłeś oraz powiadom organy ścigania!
(KGP/ ar)
Dodatkowe informacje:
http://zbp.pl/dla-konsumentow/bezpieczny-bank/aktualnosci
http://zbp.pl/dla-konsumentow/bezpieczny-bank/aktualnosci/komunikat-fikcyjne-umowy-o-prace ["Muły finansowe"]
["Muły finansowe"]