Dzielnicowy opowiedział o bezpiecznych feriach
Starszy posterunkowy Łukasz Rak z Komisariatu Policji w Gorzkowicach w ramach akcji "Kręci mnie bezpieczeństwo w zimie" spotkał się z uczniami, aby przypomnieć im zasady bezpieczeństwa podczas rozpoczynających się ferii. Omówił również temat cyberzagrożeń, hejtu czy mowy nienawiści.
29 stycznia 2026 roku w Szkole Podstawowej w Gorzkowicach odbyło się spotkanie profilaktyczno-edukacyjne skierowane do wszystkich uczniów placówki. Podczas prelekcji szczególną uwagę poświęcono mowie nienawiści, w tym zjawisku hejtu. Funkcjonariusz wyjaśnił, czym jest mowa nienawiści, jakie mogą być jej konsekwencje prawne oraz jak odróżnić ją od zwykłej krytyki. Omówił również przestępstwa z nienawiści, podkreślając, że brak reakcji na takie zachowania sprzyja ich eskalacji, a każdy przypadek powinien być zgłaszany odpowiednim instytucjom.
Kolejnym ważnym tematem były cyberzagrożenia. Uczniowie dowiedzieli się, jakie niebezpieczeństwa czyhają na nich w Internecie, m.in. cyberprzemoc, kradzież danych osobowych czy kontakt z nieznajomymi. Policjant przypomniał o zasadach bezpiecznego korzystania z sieci, odpowiedzialnym publikowaniu treści oraz konieczności ochrony swojej prywatności w mediach społecznościowych.
Na zakończenie spotkania poruszono kwestie związane z bezpiecznym spędzaniem ferii. Dzielnicowy przypomniał podstawowe zasady bezpieczeństwa podczas zimowego wypoczynku, zarówno w domu, jak i na świeżym powietrzu, zwracając uwagę na ostrożność podczas zabaw na lodzie, stokach narciarskich oraz w ruchu drogowym.
mł. asp. Edyta Daroch





