Tragiczne rozpoczęcie sezonu nad Zalewem Sulejowskim – nie żyją dwie osoby
Piotrkowscy policjanci pod nadzorem Prokuratury wyjaśniają okoliczności śmierci 15 oraz 33-latka, których ciała 3 lipca 2025 roku zostały wyłowione z Zalewu Sulejowskiego w miejscowości Leonów oraz Barkowice. Te tragiczne zdarzenia pokazują, jak niebezpiecznym żywiołem jest woda.
Piotrkowscy policjanci 02 lipca 2024 roku otrzymali zgłoszenie o zaginięciu 15-latka, który tego samego dnia, wraz ze znajomymi miał przyjechać nad Zalew Sulejowski. Od momentu zgłoszenia rozpoczęły się szeroko zakrojone działania poszukiwawcze, w których brali udział policjanci z Piotrkowa, Wolborza, Sulejowa, a także Tomaszowa Mazowieckiego, V Kompanii Oddziału Prewencji Policji w Łodzi oraz Komendy Wojewódzkiej Policji w Łodzi. Do poszukiwań dołączyli również strażacy Państwowej Straży Pożarnej oraz Strażacy ochotnicy, a także ochotnicy z Wodnego Pogotowia Ratunkowego. Do poszukiwań wykorzystano łodzie, drony, skutery wodne oraz psa tropiącego. Pomimo szeroko zakrojonych działań poszukiwawczych potwierdził się najtragiczniejszy scenariusz. 03 lipca przed godziną 16:00 nurkowie Państwowej Straży Pożarnej odnaleźli ciało 15-latka.
W trakcie trwających poszukiwań wpłynęło kolejne zgłoszenie, które dotyczyło 33-letniego mężczyzny wypoczywającego nad Zalewem Sulejowskim, w Barkowicach. Ze zgłoszenia wynikało, że mężczyzna wypłynął na materacu po czym zsunął się do wody. Policyjni wodniacy wraz z ochotnikami WOPR, a także Strażakami Państwowej Straży Pożarnej oraz ochotnikami rozpoczęli poszukiwania mężczyzny. Niestety, w tym przypadku również doszło do tragedii, a ciało 33-latka zostało wyłowione o godzinie 17:40.
Policjanci pod nadzorem Prokuratury, w obu przypadkach, na miejscach zdarzeń wykonali wszelkie niezbędne czynności, które pozwolą na wyjaśnienie dokładnych okoliczności tych tragicznych w skutkach zdarzeń.
Policjanci po raz kolejny apelują o rozwagę i ostrożność podczas wypoczynku nad wodą. Każdego roku w sezonie letnim dochodzi do tragicznych w skutkach utonięć. Pamiętajmy, żeby kąpać się tylko w miejscach do tego wyznaczonych i strzeżonych przez ratowników. Nigdy nie wchodźmy do wody pod wpływem alkoholu, nie skaczmy do nieznanych akwenów „na główkę”, a dzieci powinny zawsze przebywać pod czujną opieką dorosłych. Pamiętajmy również, że szczególnie niebezpieczne mogą być otwarte zbiorniki wodne, takie jak jeziora, zalewy czy rzeki. Ich dno często się zmienia – mogą występować nagłe uskoki, głębokie doły, muliste lub grząskie podłoże, które znacznie utrudnia poruszanie się i może prowadzić do utraty równowagi czy nawet paniki. Policjanci apelują także o rozwagę podczas korzystania ze sprzętu wodnego. Nie wypływajmy daleko, jeśli nie jesteśmy do tego odpowiednio przygotowani. Używajmy kamizelek ratunkowych i śledźmy warunki pogodowe, zwłaszcza na większych zbiornikach, gdzie pogoda potrafi zmieniać się bardzo szybko. Każda beztroska chwila nad wodą może zakończyć się tragedią. Dlatego tak ważne jest, by nie bagatelizować zagrożeń i zawsze kierować się zdrowym rozsądkiem.
asp. szt. Izabela Gajewska