„Trzeźwy poranek” na piotrkowskich drogach
By dbać o bezpieczeństwo kierowców, pasażerów i pieszych policjanci piotrkowskiej drogówki cyklicznie przeprowadzają działania „trzeźwy poranek”, by wyeliminować z ruchu kierowców stwarzających zagrożenie. Podczas poniedziałkowego poranka wyeliminowali z drogi dwóch nieodpowiedzialnych kierowców.
5 maja 2025 roku policjanci Wydziału Ruchu Drogowego piotrkowskiej jednostki przeprowadzili działania „Trzeźwy poranek”. Wiedząc, jakie zagrożenie dla bezpieczeństwa w ruchu drogowym niosą nietrzeźwi za kierownicą, policjanci skontrolowali 352 kierowców. Po godzinie 8:00 w Biskupiej Woli, zatrzymali do kontroli kierującego skodą, który jak się okazało kierował pojazdem, będąc w stanie po spożyciu alkoholu. 41-latek w swoim organizmie miał 0,46 promila alkoholu, co stanowi górną granicę między wykroczeniem a przestępstwem. Policjanci sporządzili odpowiednią dokumentację i zatrzymali piotrkowianinowi uprawnienia do prowadzenia pojazdów, a jego sprawa swój finał znajdzie w sądzie. Kolejny nieodpowiedzialny kierowca, nie „wpadł” podczas rutynowej kontroli, bo jak się okazało, wjechał peugeotem do rowu, po czym pojazd wraz z kluczykami porzucił. O całej sytuacji dyżurny piotrkowskiej jednostki został powiadomiony przez służbę drogową. Policjanci od razu rozpoczęli ustalenia, gdzie szybko dotarli do właściciela pojazdu. Mężczyzna jednak oświadczył, że samochód pożyczył członkowi rodziny, z którym to policjanci skontaktowali się telefonicznie, aby zabrał nieprawidłowo zaparkowany pojazd. Mężczyzna w rozmowie oświadczył, że przyczyną pozostawienia pojazdu był fakt, że zagapił się i zjechał do rowu. 35-latek zobowiązał się do zabrania pojazdu, jednak na miejsce nie przyjechał on sam, tylko zjawiła się jego mama. Policjanci podejrzewając, że powodem wjazdu do rowu nie było zagapienie, od razu dotarli do 35-latka. Po sprawdzeniu stanu trzeźwości okazało się, że miał blisko promil alkoholu. Choć mieszkaniec powiatu twierdził, że wypił alkohol, po tym jak pozostawił pojazd, policjanci wykonali niezbędne czynności, które pozwolą sprawdzić, kiedy mężczyzna spożywał alkohol i czy kierował w stanie nietrzeźwości.
Policjanci cały czas przypominają, że kierowanie w stanie nietrzeźwości jest skrajnie nieodpowiedzialne i może zakończyć się tragicznie. Alkohol zdecydowanie zmniejsza szybkość reakcji. Zaburzona zostaje ostrość widzenia oraz wyczucie odległości od potencjalnej przeszkody. Nietrzeźwy kierujący błędnie ocenia sytuacje i swoje umiejętności. Zaburzona zostaje też równowaga, przez co można spowodować zagrożenie dla siebie jak i innych uczestników. Wsiadając za kierownicę będąc w stanie nietrzeźwości narażamy nie tylko swoje życie i zdrowie, ale również innych uczestników ruchu drogowego. Pamiętaj, wsiadasz za kierownicę będąc w stanie nietrzeźwości- zagrażasz sobie oraz innym!
asp. szt. Izabela Gajewska