Informacje

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

840 rocznica ufundowania klasztoru Cystersów w Sulejowie

Komendant Wojewódzki Policji w Łodzi insp. Andrzej Łapiński i Komendant Miejski Policji w Piotrkowie Trybunalskim insp. Piotr Nowicki wzięli udział w uroczystości upamiętniającej 840 rocznicę ufundowania klasztoru. Kazimierz Sprawiedliwy w pobliżu wsi Sulejów funduje klasztor i sprowadza właśnie w roku 1176, konwent dwunastu mnichów zwanych cystersami z burgundzkiego Morimond.

24 września 2016 r. w kościele pw. Najświętszej Maryi Panny i św. Tomasza Kantuaryjskiego na Podklasztorzu odbyła się uroczysta msza poświęcona ważnemu wydarzeniu historycznemu z 1176 roku, które zapoczątkowało dzieje zakonu Cystersów na ziemi sulejowskiej. To wydarzenie łączy się z bardzo ważną i znaczącą- 1050 rocznicą chrztu Polski. Mszę koncelebrował Ojciec Eugeniusz Augustyn z Wąchocka.
Na uroczystościach obecny był  Komendant Wojewódzki Policji w Łodzi insp. Andrzej Łapiński i Komendant Miejski Policji w Piotrkowie Trybunalskim insp. Piotr Nowicki.
We wczorajszej mszy uczestniczyli m.in. Kapelan Prezydenta RP ks. Zbigniew Kras, marszałek województwa łódzkiego Witold Stępień, parlamentarzyści, władze samorządowe i społeczność lokalna. Gospodarzem uroczystości był Ojciec Augustyn Węgrzyn. Spotkanie zakończył spektakl przygotowany przez piotrkowskiego aktora Krzysztofa Kamińskiego.  

 

Powrót na górę strony