Bezpieczny senior - Informacje - Komenda Miejska Policji w Piotrkowie Trybunalskim

Informacje

Strona znajduje się w archiwum.

Bezpieczny senior

26 października 2018 roku piotrkowscy policjanci spotkali się z seniorami na terenie piotrkowskiego ZUS-u. Dzielnicowi rozmawiali z osobami starszymi jakich zasad przestrzegać aby nie paść ofiarą przestępstwa.

Osoby starsze, schorowane, samotne, pozbawione opieki ze strony rodziny i sąsiadów, mogą i stają się bardzo często ofiarami oszustów, którzy bazują na ich ufności. Seniorzy usłyszeli dzisiaj od mundurowych, że zachowanie czujności i prawidłowe postępowanie to gwarancja bezpieczeństwa. Starsze osoby, które odwiedziły ZUS poznały sposoby popełniania przestępstw. Jedną z metod działania oszustów jest rozmowa telefoniczna, w której sprawca podaje się za bliskiego członka rodziny potrzebującego natychmiastowej pomocy finansowej. ,, Dziadek" lub ,, babcia" słysząc o kłopotach tracą czujność. Są przekonani, że pomagają komuś ze swoich bliskich. Sprawcy podszywaja się też pod przedstawicieli banków, pracowników administracji mieszkaniowej. Po wejściu do mieszkania kradną drobne wartościowe przedmioty i pieniądze. Seniorzy mogą paść ofiarą przestępstwa nie wychodząc z domu.

Seniorze zapamiętaj!

-Nie otwieraj drzwi osobom, których nie znasz
-Jeśli osoba podaje się za pracownika jakiejś instytucji poproś ją o przyjście w innym terminie a Ty potwierdź tą wizytę w danej instytucji
-Nie wpuszczaj do domu osób, które proponują zakup towarów po niższych cenach (zazwyczaj są to produkty, które w regularnej sprzedaży kosztują o wiele mniej)
-Jeśli wpuściłeś do domu osobę nieznajomą, nie zostawiaj jej samej, nie rozmieniaj pieniędzy (wówczas osoba ta zobaczy gdzie trzymasz gotówkę), nie siadaj tyłem do drzwi podczas tej wizyty (ktoś niepostrzeżenie może wejść do mieszkania aby je splądrować)
-Będąc w mieszkaniu zawsze zamykaj drzwi wejściowe – złodzieje chwytają za klamki i niepostrzeżenie zabierają przedmioty pozostawione najbliżej wyjścia (np. torebki, portfele z płaszczy, telefony, itp.)
-Wychodząc z mieszkania dokładnie zamknij okna i drzwi, a klucze schowaj w bezpiecznym miejscu
-Nie wsiadaj do windy z obcymi osobami, jeśli masz obawy poczekaj na następną windę
-Nie wpuszczaj do zamykanej klatki osób, których nie znasz
-Wyjeżdżając w dalszą podróż poproś zaprzyjaźnionego sąsiada o opiekę nad mieszkaniem, odbieranie korespondencji i sprzątanie spod drzwi ewentualnych ulotek świadczących o nieobecności właściciel
-Uważaj na telefony od osób podających się za Twoich krewnych, ich znajomych lub przedstawicieli różnych instytucji, które proszą Cię o wsparcie finansowe. Zawsze wykonaj zwrotny telefon do tej osoby aby potwierdzić, że faktycznie z nią rozmawiałeś .

Urzędnicy piotrkowskiego ZUS-u ostrzegali starsze osoby przed oszustami podającymi się za pracowników ZUS.